بیت کوین ارز دیجیتال است که در سال 2009 ایجاد شده است. بازارهایی با نام "صرافی بیت کوین" به مردم امکان خرید و فروش BITCOIN با استفاده از ارزهای مختلف را می دهند. بیت کوین یک واحد پول جدید است که در سال 2009 توسط یک شخص ناشناس با استفاده از نام مستعارSatoshi Nakamoto  ایجاد شده است. معاملات بین کوین، اداره کردن و پشتوانه آن خود مردم می باشند و بدون واسطه یعنی بانک انجام می شود. ساتوشی ناکاموتو در اوایل راه اندازی شبکه ی بیت کوین در کنار سایر توسعه دهندگان حضور داشت و در کنار آن ها به برطرف کردن نواقص نرم افزاری و شبکه می پرداخت اما وی در سال 2011 ناپدید شد و حال با گذشت حدود 10 سال از این اتفاق از وی خبری نشده و هویتش کاملاً ناشناس مانده است.

محدود بودن تعداد ساخت سکه

برخلاف دولت ها و بانک های مرکزی که می توانند به صورت نامحدود پول چاپ کنند و با این کار ارزش پول ملی خود را پایین بیاورند در بیت کوین اینگونه نبوده و با اینکه اجازه ی مشارکت در خلق واحدهای پولی جدید به همه ی افراد داده شده است اما تعداد سکه هایی که می تواند ساخته شود تا 21 میلیون واحد می باشد که در قوانین شبکه نیز آورده شده است. بیت کوین ها طی فرآیند استخراج یا همان ماین کردن تولید می شود. این فرآیند را می توان در تصاویری که از معدن کاران خسته که با بیل و کلنگ در حال تخریب سنگ های معدن هستند و از دل سنگ ها سکه هایی با نشانه ی B خارج می کنند مشاهده کرد. اما فرآیند بیت کوین مانند تصاویری که وجود دارد نمی باشد و کاملاً متفاوت است. استخراج های این ارز دیجیتال رفته رفته کاهش می یابد و به همین خاطر استخراج واحدهای جدید سخت تر می شود. این محدودیت در استخراج و سخت تر شدن استخراج واحدهای جدید را می توان یکی از دلایل مهم در بالا رفتن ارزش و قیمت بیت کوین دانست.
محدودیت استخراج بیت کوین
محدودیت استخراج بیت کوین که موجب ارزشمند شدن و کیمیایی آن می شود در مقابل خاصیت تورمی پول های امروزی قرار دارند که با تعداد بیشتر خلق اسکناس ها تورم بالا رفته و ارزش پول آن کشور کمتر و کمتر می شود. همچنین این محدودیت در استخراج ابزاری است که قادر به ذخیره ارزش بیت کوین ها در طول زمان می شود به گونه ای که سرمایه گذاران علاقه شان به خرید این ارز افزایش یافته و لقب طلای دیجیتال را به آن داده اند.

قابل جعل کردن نیست


یکی دیگر از مزیت ها و نکات مثبت این ارز دیجیتال نسبت به سایر پول ها و اسکناس های کاغذی غیر قابل جعل بودن آن است. همانطور که گفتیم تعداد کل واحدهای پولی بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد می باشد و کسی قادر به ساخت و جعل ساختگی تراکنش در شبکه نمی باشد و هیچ ارز دیجیتالی نمی تواند خارج از قوانین موجود در شبکه وارد شبکه شود و یا اقدام به دزدی بیت کوین های افراد دیگر کند. و این غیرقابل جعل بودن این شبکه به علت تکنیک ها و ترفندهای خاص رمزنگاری مانند کلید خصوصی و کلید عمومی می باشد که در آن استفاده شده باعث شده است تا چیزی به نام بیت کوین تقلبی وجود نداشته باشد. توجه کنید که اگر بیت کوین یک فایل دیجیتالی قابل کپی کردن بود و به راحتی با کپی کردن می توانستید هر تعداد فایل جدید که میخواهید بسازید، این سیستم نیز قابل جعل بود.

بیت کوین چه هدفی دارد؟

سیستمی است که کنترل پول را به خود مردم برگردانده است و هر کاربر دارای گذرواژه محرمانه می باشد و تنها خود مالک یا همان کاربر قادر به خرج کردن یا انجام تراکنش با آن ها می باشد. طبق تعریفی که گفته شد مشخص می شود که هدف سیستم بیت کوین راه اندازی یک سیستم امن پرداخت، ذخیره یا انتقال و بانکداری دیجیتال امن می باشد. دیگر هدف راه اندازی بیت کوین حل کردن مشکل "دوبار خرج کردن" پول های دیجیتال می باشد. دو بار خرج کردن مشکلی بود که در خریدهای اینترنتی رخ میداد. به عنوان مثال شما اسکناس های کاغذی را که برای خرید یک تلفن همراه خرج کرده اید نمیتوانید مجدداً همان را برای خرید یک تلویزیون استفاده کنید. اما در دنیای دیجیتال اینگونه نبود و با یک کلیک و کپی کردن فایل می توانستید همزمان با یک پول دوبار در دو محل جداگانه خرید کنید و تا فروشندگان متوجه شوند شما خرید خود را انجام داده اید. تا قبل از ظهور ارزهای دیجیتال برای جلوگیری از بوجود آمدن این اتفاق یک سازمان مرکزی برای بررسی موجودی اشخاص وجود داشت. با پیدایش ارزهای دیجیتال این سازمان نیز از میان برداشته شد و از آن پس بررسی تراکنش ها و حساب ها توسط تمام اعضای شبکه انجام می شود و بیت کوین اینگونه مشکل دوبار خرج کردن و عدم اعتماد مردم به یکدیگر را حل کرد.